Możliwość grillowania na balkonie: czy to legalne?
24 maja 2023 Grillowanie bez dostępu do ogródka czy działki stanowi wyzwanie dla wielu mieszkańców Polski. Niektórzy rozważają balkon jako jedyną dostępną opcję, ale czy jest to zgodne z...
Gramineae to rodzina obejmująca trawy ozdobne. Jest to ta sama rodzina, co gatunki przeznaczone na trawniki i zboża uprawne. Piękno liści traw ozdobnych przejawia się w ich różnorodności.
Jak wyglądają liście traw ozdobnych? Mogą być tak długie jak dana odmiana i tak bujnie zielone, jak tylko jest to modne. Ich łodygi mogą być też cienkie jak włosy lub sztywne jak szczecina futra, w zależności od odmiany. Współcześni hodowcy nie zawsze są w stanie wyprodukować ciekawe odmiany traw ozdobnych. W Europie uprawiano je już wiele wieków temu. Flamandzcy mistrzowie uwiecznili na płótnie biało pasiaste liście z trawy trzcinowej "Picta". W angielskich ogrodach w czasach wiktoriańskich na rabatach pojawiały się piękne odmiany pampasów i miskantów. Współczesna estetyka doskonale odnajduje się w wyrazistym, a zarazem eleganckim pokroju traw ozdobnych. Szczególnie chętnie sięgają po nie projektanci z USA, Skandynawii i Niemiec.
Trawy są jednym z najbardziej odpornych gatunków roślin ozdobnych. Trawy mają zdolności adaptacyjne i z łatwością kolonizują nawet najtrudniejsze tereny. Często uważa się je za gatunki pionierskie, ponieważ pojawiają się jako pierwsze w miejscach, gdzie nie ma roślinności, a ziemia jest odsłonięta. Są tolerancyjne na suszę i potrafią szybko się regenerować. Specjalna strefa wzrostu u podstawy ich liści pozwala im kontynuować wzrost nawet po skoszeniu. Trawnik szybko odrasta po każdym koszeniu. Wydrążone, rurkowate łodygi traw są niezwykle odporne na urazy mechaniczne i szybko regenerują się po uszkodzeniu przez deszcz i silny wiatr.
Trawy ozdobne. Jakie rośliny sprawiają, że trawy wyglądają najlepiej?
Trawy ozdobne Trawy ozdobne Zdjęcie: Pixabay/paulbr75 Kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie Większość traw ozdobnych można sadzić wiosną, po rozmarznięciu ziemi.
Mój ogród rozkwitł, odkąd zaczęłam sadzić trawy ozdobne. Nie jest on żyzny, więc gleba na mojej działce jest bardzo uboga.
Z kolei trawom ozdobnym nie przeszkadza słaba gleba. Rosną jak szalone! Ich duże kępy świetnie wpływają na gości, co też zaobserwowałam. Nic dziwnego, że ich długie, cienkie liście i puszyste kwiatostany dodają ogrodowi zwiewności i delikatności. Pędy reagują na lekki powiew wiatru falując i przyjemnie szumiąc. Jest to wspaniały widok, szczególnie jesienią, kiedy trawy ozdobne mają najbardziej żywe kolory.
Komentarze