ZZakupowe tipy
Świąteczne zakupy zaplanuj wcześniej!
10 marca 2017
Zgodnie z tradycją przy suto zastawionym stole, w rodzinnej atmosferze spotykamy się przynajmniej dwa razy w roku- podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Jak sprawić, by spędzić je oszczędnie - a przy tym, aby niczego nie zabrało?
Jak oszczędzać pieniądze? - sprecyzuj potrzeby
W celu określenia wydatków warto już miesiąc wcześniej sporządzić listę gości oraz oszacować ilość potrzebnych produktów tak, by zminimalizować ilość popsutego jedzenia, które dodatkowo obciąży nasz portfel. Jedni ludzie spędzają świąteczny czas w wąskim gronie rodziny, a inni zapraszają dalekich krewnych. W przypadku dużej liczby osób zaproszonych na święta można poprosić gości o to, by każdy przygotował wybraną potrawę. Obniży to dodatkowo koszty i nikt nie powinien poczuć się tą prośbą urażony, ponieważ jest to dobra okazja, by popisać się talentem kulinarnym i uraczyć wszystkich regionalnymi potrawami.
Zaplanuj wydatki
Święta to najgorętszy czas dla supermarketów. Marketingowcy robią wszystko, by przyciągnąć uwagę klientów do jak największych zakupów i co za tym idzie do wydania sporej ilości pieniędzy. Nie daj ponieść się więc sile marketingu stosowanego w sklepach w okresie świąt. Zaplanuj dokładną listę zakupów z niezbędnymi produktami i kupuj tylko to, co jest na niej zanotowane, by uniknąć manipulacjom nastawionym na konsumpcję. Wybierz odpowiednie miejsce na zakupy. Mieszkańcy miast mogą korzystać z bogatej oferty wielu hipermarketów jak i sklepów lokalnych, muszą oni wtedy doliczyć transport do kwoty zakupów, co zazwyczaj jest nieopłacalne. Większość Polaków koszty świąt ujmuje w bieżących wydatkach. W przypadku konieczności brania pożyczki nie warto jest podejmować decyzji bez namysłu, ponieważ oprocentowanie kredytu może przewyższyć pożyczaną kwotę. Trzeba dokonać wtedy dokładnej analizy rynku. Należy unikać ofert skierowanym dla ludzi, którzy posiadają złą sytuację kredytową.
Przemyśl zakupy
Do Wielkanocy został niecały miesiąc - to sporo czasu, dlatego warto wcześniej kupić produkty z nieco dłuższą datą ważności, by rozłożyć wydatki i zminimalizować jednorazowe obciążenie portfela kosztem maja i kwietnia. Sam proces zakupów ma poważny wpływ na ogólny budżet domowy. Pamiętajmy o przygotowaniu i trzymaniu się listy zakupów oraz, gdy nie mamy silnej woli- o zabraniu odliczonej kwoty pieniędzy, aby uniknąć dodatkowemu obciążeniu finansowemu spowodowanemu kupnem zbędnych produktów.
Zakupy – bez dzieci
W miarę możliwości na zakupy przedświąteczne nie zabierajmy swoich dzieci. Są one podatne na wpływy marketingowców, którzy namawiają do kupna prezentów Wielkanocnych. Rodzinną atmosferę najłatwiej poczuć już podczas przygotowań, jak i samego świętowania.
Stawiaj na jakość
Nie warto oszczędzać na jakości produktów. Zakup jedzenia renomowanych, sprawdzonych marek to nie tylko kwestia smaku, ale również inwestycja w zdrowie Twojej rodziny. Tanie towary z promocji posiadają w składzie zazwyczaj szkodliwą dla organizmu chemię, dlatego powinniśmy podchodzić do nich ostrożnie, ponieważ w przyszłości może to mieć poważny wpływ na nasze zdrowie. Warto więc pamiętać, że za dobrej jakości produkty musimy zapłacić znacznie więcej pieniędzy. Nie oznacza jednak, że należy wybierać tylko najdroższe pozycje na półkach sklepowych.
Przy odpowiednim podejściu, poświęceniu czasu i zorganizowaniu, będziemy mogli cieszyć się wspaniałymi świętami bez wydawania fortuny pieniędzy, jednak ważne jest sporządzenie planu i sumienne postępowanie według niego.
Komentarze